Зачинета супа од домати со тестенини

14 мај, 2020
Naslovna

Едноставно се приготвува, а вкусот ќе ве воодушеви.

Ако сакате супи, ова е многу едноставен рецепт кој се подготвува без многу напор. Зачинетата супа од домати е одлична за брз ручек, доколку сте ја подготвиле со тестенини, или ја сервирате со домашна колачи.


Состојки:

  • 600 грама домати
  • Две чешниња лук
  • Глава кромид
  • Парче ѓумбир
  • Половина лута пиперка
  • Коцка супа од зеленчук
  • Сушен босилек 1
  • 50 грама суви тестенини
  • Маслиново масло
  • Сол, бибер


Подготовка:

Измијте ги доматите и исечете ги на коцки, ситно исецкајте го лукот и кромидот. Излупете парче ѓумбир дебел еден сантиметар и извадете го семето од пиперките. Вие не треба да ги исечете, бидејќи тие ќе служат само за да ја зачините супата и ќе ги извадите подоцна. Пржете ги двата кромида, ѓумбирот во маслиново масло. Додадете ги доматите, испржете малку, па додајте ја коцката и истурете врела вода (околу 700 милилитри).

Посипете додека зеленчукот не биде целосно мек, а потоа извадете ги ѓумбирот и пиперката. Истурете ја супата во блендер и измешајте ја до саканата густина. Вратете ја супата во шерпа, додајте ги исушениот босилек и тестенините и извадете над средна топлина додека тестенините не бидат готови, уште десетина минути. Во зависност од тестенините што ги ставате, можеби ќе треба да додадете повеќе вода. Зачинете со сол и бибер пред да служите и сервирајте топло!