Здрав појадок со ананас: Лесен за подготовка, го забрзува метаболизмот, придонесува за тенка фигура

26 јули, 2020
фдгфдг

Покрај бројните диети, кои се базираат на внес на ананас со секој оброк, ова овошје треба да се јаде и заради неговиот лековит ефект.

Ананасот, покрај тоа што го забрзува метаболизмот и фактот дека ви помага да изгубите вишок тежина за кратко време, содржи и корисни витамини и минерали.

Ова е рецепт кој се подготвува лесно и брзо, поради што е многу лесен за појадок. Потребни се само неколку минути за да се подготви, па затоа не треба да го прескокнувате најважниот оброк во текот на денот, објаснувајќи дека немате време.

Овесната каша е идеална за луѓе кои сакаат да изгубат тежина, за оние кои имаат дигестивни проблеми, но и за лица со дијабетес заради нискиот гликемиски индекс.

Највисок процент на растителни влакна се наоѓа во овесот и триците. Тие исто така се одговорни за долго чувство на ситост. Влакната апсорбираат течност (25 пати поголема од нивната тежина) во цревата и формираат гел-како супстанција. Ова всушност значи дека една лажица трици што тежат 20 g се претвора во 500 гр материи. Оваа супстанца го исполнува стомакот и дава чувство на ситост.

Состојки:

  • 250 гр овесна каша
  • 2 лажици бадеми
  • 2 лажици трици
  • 320 гр ананас
  • 400 мл вода
  • грст сезонско овошје

Подготовка:
Истурете го исцедениот сок од ананас во сад, додадете 400 мл вода и оставете да врие.

Непосредно пред да зоврие, додадете овесна каша и трици.

Гответе, мешајќи нежно, 2-3 минути. Извадете го од топлината, додадете ги исецканите бадеми и исечениот ананас. Можете да додадете и други сезонски овошја на крајот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi