Здрава закуска: Помфрит од тиква!

19 септември, 2020
side view french fries with seasoning


Една од заштитените знаци на есента е дефинитивно тиквите. И покрај тоа што е вкусна кога се пече, или кога се прави пита од неа, можеме да ја користиме и на други начини.


Пробајте малку поинаква варијанта и направете помфрит од тиква.

 Компоненти:

1. 1 помала тиква

2. 2 лажички кари

3. 2 лажички лук во прав

4. 1 лажичка кромид во прав

5. 1/4 лажиче пипер

6. 1 лажица маслиново масло

Подготовка:

Преполовете ја тиквата, излупете ја кората и извадете ги семето од неа, а потоа исечете ја на подебели стапчиња, како што би сечеле помфрит. Ставете ги во сад и ставете маслиново масло и зачини врз нив, а потоа измешајте го сето тоа со вашите раце за да ги зачините рамномерно распоредени. Ставете ја хартијата за печење во плехот за печење и распоредете ги стапчињата рамномерно над неа. Печете ги околу половина час на 200 степени, додека не омекне тиквата. Со готов помфрит, можете да послужите сос од јогурт или сос по ваш избор.