Богатиот фудбалски гигант сакаше да заработи пари од државата, а откако беше критикуван од навивачите, се премисли: Сега тие ќе бидат горди на клубот

14 април, 2020
1218203

Минатата сезонска финалистот во Лигата на шампионите, англискиот прволигаш Тотенхем ја одлучи да не го испрати персоналот на одмор за време на пандемија на корона вирус, откако тоа предизвика негодување на навивачите.Претходно овој месец во Тотенхем, тие решија дека ќе платат само 20 проценти од платите (остатокот ќе го плати државата) за нивните 550 вработени, во кои не се сметаат играчите. Од клубот во понеделникот дојдоа вести дека платите ќе бидат намалени само на членовите на одборот.„Критиката што клубот ги доби во текот на изминатата недела е дополнително земена во предвид со оглед дека имаме исклучително силно чувство за одговорност за оние кои се потпираат на нас, особено локално“, рече претседателот на клубот, Даниел Леви. 

Поддржувачите на Тотенхем рекоа дека одлуката на клубот да користи владини средства за исплата на месечни плати до 2.500 фунти, рекоа дека тоа му штети на неговиот углед.Тотенхем исто така додаде дека тој ќе го даде на употреба својот нов стадион за национална здравствена заштита за тестирање на COVID-19 таму.

 „Жалиме што предизвикавме загриженост во овие неизвесни времиња. Сметаме дека нашите навивачи ќе бидат горди на својот клуб, со оглед дека нашиот стадион ќе се користи за многу поинаква намена во наредните денови “, додаде Леви.