Федерер направи план за 2021 – Отркиено со кого Роџер ќе игра во дуел на Олимписките игри во Токио!

24 мај, 2020
roze

Нема тенис, прашање е кога повторно ќе се игра , но се прават некои планови за иднината. Додека тенисерите се заинтересирани за помали, изложбени и локални турнири, Роџер Федерер нема да биде наскоро да се врати на терен.

Тој истакна дека не тренира, затоа што во моментот не му треба, но очигледно размислува за тенис.Тос го дознавме од  Белинда Бенчиќ, швајцарска тенисерка.

Партнерката на Федерер на Хомпан Купот објави дека двајцата би можеле да ја претставуваат Швајцарија на Олимписките игри во Токио. Планот е да се обидеме да освоиме еден од медалите тогаш!

– Се надевам. Ако сè оди според планот, јас ќе бидам исклучително среќна затоа што можам да играм со Роџер – рече Бенчиќ.

Претходната сезона беше најдобра во нејзината кариера, бидејќи освои неколку трофеи, играше во полуфиналето на US Open и стигна до Final Masters. Не можеше да ги продолжи добрите резултати поради пандемијата на корона вирус оваа сезона, но може да го „нападне“ олимпискиот медал во Јапонија следното лето.

За потсетување, Роџер Федерер нема олимписко злато во сингл конкуренцијата, но тој освои злато во двојки заедно со Стен Вавринка. Покрај тоа, тој има сребрен медал во поединечна конкуренција, па следните Олимписки игри се последната шанса за подобрување на резултатот.