Фудбалот предизвика катастрофа во уште еден град во Ливерпул, се повтори сценариото од Бергамо, натпреварот со Атлетико предизвика смрт на 41 лице!

25 мај, 2020
fudbal

Она што се случи во Бергамо поради мечот меѓу Аталанта и Валенсија, што беше „биолошка катастрофа“, делумно се повтори во Ливерпул.

Анализата на Националната здравствена служба на Велика Британија утврди дека дуелот од Лигата на шампионите меѓу Атлетико Мадрид и Ливерпул имал катастрофални последици.

Натпреварот одигран на 11 март на „Енфилд“ е еден од последните, пред да престане сезоната, а сега е откриено дека таа предизвикала смрт на најмалку 41 лице, како резултат на корона вирусот.

Според локалните медиуми, од 54.000 лица на трибините имало 3000 гости во посета, а според анализата на податоците, тоа довело до смрт на наведениот број на луѓе од 25 до 30 дена подоцна.

Атлетико славеше со 3: 2, а одлуката да им се дозволи на своите навивачи да патуваат е чудно бидејќи и тогаш стадионите во Шпанија беа под клуч.

Во времето на спорниот натпревар, Шпанија веќе имала 640.000 луѓе позитивни за вирусот, додека во Велика Британија бројот бил шест пати помал (околу 100 000 луѓе).

Градоначалникот на Мадрид неодамна истакна дека одењето на навивачите на натпреварот било огромна грешка.

– Немаше смисла дека 3.000 љубители на Атлетико патуваа во Ливерпул во тој момент. Тоа беше грешка, гледана од оваа перспектива, но мислам дека дури и тогаш требаше да се обрне поголемо внимание , рече Хозе Луис Мартинез Алмеида.

За потсетување, во Обединетото Кралство, околу 257,000 луѓе досега биле позитивно тестирани за корона вирусот, додека 36.675 го загубиле животот.