Голем гест на фудбалерот: Кристијано Роналдо помага за болно девојче во Белград!

22 мај, 2020
роналдо

Еден од најдобрите фудбалери на светот, Кристијано Роналдо, го донираше својот дрес како предмет за аукција за да се соберат средства за болно девојче од Србија.

Роналдо се вклучил за да и помогне на едногодишната Софија Маркуљевиќ од Белград, која боледува од ретка болест- спинална мускулна атрофија.

Фудбалерот го донирал дресот кој го носел на натпреварот против Милан на 14.11.2018 година.

На девојчето за лекување му се потребни 2,1 милион долари, а дресот веќе постигнал цена од 4 500 евра.