Коњот кој го доби името по Надал не може да изгуби трка: Грлото на славното име доминира во САД!

4 мај, 2020
спорт

Не смее да се занемари спортот со коњи, кој и покрај пандемијата на корона вирусот, работи со полна пареа во САД.

Викендов се емитуваше на програмата на Arkansas Derby, а триумфот отиде кај грлото со најинтересното име – Надал!Коњот, именуван по славниот шпански тенисер, доминираше и на четвртата трка во сезоната, завршувајќи ги сите четири како прв, останувајќи во водство во генералниот пласман.

Покрај Надал, славата ја зема и џокејот Џоел Росарио.

Гилермо го освои второто место.