Џордан во Playoff играше против 270 кошаркари: Само тој беше поефикасен од Мајкл

5 мај, 2020
majkl

Сегашната серија „Последниот танц“ за последната сезона на Мајкл Џордан во „Чикаго Булс“ се чини дека дополнително го зацврстува неговиот статус како најголем кошаркар досега.

Мајкл во текот на кариерата играше против 269 противници во плеј-оф. Наспроти него застанаа легендарните Лери Бирд, Меџик Џонсон, Ајзеја Томас, Карл Мелоне, Клит Дрекслер … но само еден даде повеќе поени во во плеј-оф серијата.

Станува збор за Тери Камингс, ривал на Џордан од 1985 година, кога се сретнаа во серијалот Чикаго-Милвоки.

Тоа беше првиот натпревар во плеј-оф на Џордан и Булс беа елиминирани со резултат 1-3, а Камингс просечно постигна 29,5 поени. Џордан беше близу затоа што неговиот просек беше 29,3! Значајно е да се каже дека Мајкл во таа серија го чуваше Синди Монкриф, двократниот добитник за дефанзивец на годината. И, тој помогна Камингс денес е единствениот што го има тоа остварување.

Камингс играше на позицијата центаршут и играше во НБА-лигата 18 години. Започна во Сан Диего Клиперс (1982-84), продолжи во Милвоки (1984-89), играше за Сан Антонио (1989-1995) долго време, а потоа помина една сезона во Сиетл и Филаделфија, остана кратко во Њујорк и дипломираше во Голден Стејт (1999/2000).

Тој во осумдесеттите години го достигна врвот во својата кариера, кога настапуваше двапати во All star, во 1985 и 1989 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris