Италија погодена од силен земјотрес: Се тресело тлото недалеку од Милано

16 април, 2020
Насловна

Според CSEM-EMSC и италијанските сеизмографски услуги, северот на Италија бил погоден од земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтер.

ЦСЕМ-ЕМСЦ известува дека епицентарот бил 92 километри јужно од Милано, 47 километри северо-источно од Ѓенова, или 32 километри југоисточно од Солара. Хипоцентарот бил оддалечен 3 километри.

Потресот бил забележан во 11:40 по локално време.