Како да се намали шеќерот без лекови: 5 рецепти од народната медицина!

31 мај, 2020
196645_shutterstock-1342849295_ls

Зголемениот шеќер во крвта доведува до дијабетес и негови компликации. Покрај тоа, тој предизвикува нарушувања во црниот дроб и урогениталниот систем, предизвикува метаболички нарушувања, заболувања на кожата, развој на катаракта и патологија на срцето.

Затоа е многу важно да се препознаат знаците на хипергликемија и навреме да се консултираат со лекар.

Зголемениот шеќер во крвта може да предизвика:

Остра варијација на тежината
Оштетен вид, појава на мали дамки пред очите, нарушен ноќен вид;
Ладни раце и нозе;
Лошо заздравување на раните на кожата:
Чешање и оштетување на мукозните мембрани;
Проблем на дебелото црево: чест запек или дијареја;
Зголемено мокрење, особено во текот на ноќта;
Зголемена жед, суви усни итн.

Народни лекови кои можат да го намалат шеќерот во крвта:

Чај од ловоров лист
Ставете 8 ливчиња ловор во 300 ml врела вода. Оставете да отстои околу 4 часа. Процедете и земете половина чаша 3 пати на ден за 3 дена, а потоа направете пауза 2 недели.

Пијалок со цимет
Еднаш дневно, по можност наутро, додадете една лажичка цимет во чаша кефир. Промешајте го и пијте го наутро. Оваа мешавина ќе го подобри метаболизмот и ќе го намали шеќерот. Ако не сакате млечни производи, додадете цимет во чај или млака вода.

Најдобро е да се користи цимет во стапчиња, стапчето се ренда и се става во пијалокот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi