Лесно и брзо: Овошен сутлијаш, совршен десерт за есенските денови

28 септември, 2020
sutlijaš_1000x0


Потребно е:

• 200 гр ориз

• 3 лажици шеќер

• 250 мл млеко

• 1 л вода

• 1 ванилин шеќер

sutlijaš 1

Сируп:

• 300 гр овошје (малина)

• 150 гр шеќер

• 50 ml вода

Измијте го оризот добро и истурете 1 литар вода. Вклучете тивок оган, па кога ќе зоврие додадете млеко и додадете шеќер и ванилин шеќер. Варете додека не зоврие сутлијашот. Направете сируп со малку вода со 150 гр шеќер и додадете го овошјето за да биде убаво пенливо. Ставете ред ориз и ред овошје во сад, може да истурите и малку сок со овошни парчиња, потоа ориз. На крај, покријте го со ориз и прелијте го со овошјето одозгора и добро протресете го, така што сокот ќе се спушти од страна по работ на садот.