Ново истражување со нова надеж: Имунитетот на Корона вирусот сепак трае подолго од што мислевме

30 ноември, 2020
images


Комбинирани, овие слоеви на заштита му овозможуваат на имунолошкиот систем да го препознае и повторно да го нападне коронавирусот доколку се појави повторно, со што се спречува друга инфекција, пренесува аларм од „Science“. За да проценат колку трае имунитетот кон вирусот преку различни слоеви на имунолошкиот систем, истражувачите измериле колку и кои типови на имунолошки клетки закрепнале пациенти со коронавирус месеци по нивното заболување.

Нивното истражување, иако сè уште не е прегледано, дава надеж дека оние кои веќе се заразиле, веројатно нема да бидат болни уште некое време. „Повеќето луѓе создаваат одговор на овој вирус и трае шест до осум месеци“, рече Шејн Кроти, вирусолог од Институтот за имунологија Ла Јола во Калифорнија и коавтор на студијата. „Она што го гледате за шест до осум месеци е она што го добивате во однос на имунолошкиот одговор“, рече Алесандро Сет, имунолог од Ла Јола и коавтор на Кроти.

Сепак, според студијата, антителата се намалиле мерливо по шестмесечна проценка. Кроти рече дека намалувањето е „прилично разумно за каква било инфекција“ и не е само по себе причина за загриженост. Сет и Кротти забележаа опоравени пациенти со коронавирус само осум месеци по инфекцијата, откако пандемијата започна пред околу една година. Сепак, тие сметаат дека бавниот пад на бројот на Т и Б клетките кај пациентите значи дека овие клетки ќе траат далеку подолго од временскиот период анализиран во студијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi