Пробајте го рецептот за торта, кој е истовремено, божествено крцкав и кремаст!

5 октомври, 2020
торта

Крцкава и нежна кора од лиснато тесто со богат слој крем и овошје по желба

Додека оваа торта е визуелно привлечна и „инстаграмибилна“, таа не е ни приближно комплицирана како што изгледа. Псст, не треба да ја откриваш таа тајна на твоето семејство, остави им да помислат дека вложи многу време и труд

Како и сите ремек-дела на лиснато тесто, тортата мил-феј потекнува од Франција, но под името millefoglie ја наоѓаме на секој чекор во Италија, каде што е еден од омилените десерти.

Заради атрактивниот изглед, но и едноставноста и неодоливиот вкус, милефогли е омилена торта на сите важни прослави, а за прв пат беше спомната во книгите за готвење од 17 век. Овој рецепт подоцна беше прилагоден и усовршен од Мари-Антоан Кареме и како таков го знаеме денес.

Мил-феј на француски значи илјада лисја, и ако сте го пробале, тогаш разбирате зошто се вика така.

Ние ви донесуваме рецепт со фина крема за пециво, на кое додадовме слатка шлаг и овошје по ваш избор; јагоди, малини, боровинки, праски

Потребни состојки за 8 колачи:

  • 2 парчиња лиснато тесто
  • Шеќер во прав
  • чаша овошје по ваш избор

За кремот

  • 250 мл млеко
  • половина мешун од ванила
  • 2 жолчки
  • 55 гр шеќер
  • Густина од 20 g
  • 100 мл крем за камшикување

Подготовка на крем

Ставете ги ренданите семки од ванила во млекото и додадете го празниот мешун и оставете го да зоврие. Кога млекото ќе зоврие, извадете го подот.

Во меѓувреме, изматете ги жолчките со шеќерот и додадете го згуснувачот и добро измешајте. Истурете малку зовриено млеко во смесата и добро измешајте така што грутките исчезнат и додадете го остатокот од млекото. Добро измешајте ја смесата и вратете се во тенџерето во кое се вареше млекото и мешајте на тивок оган додека не се згусне кремот.

Префрлете го кремот во друг сад и покријте го со пластична фолија за да спречите фаќање на кора и оставете да се излади.

Во изладениот крем додадете ја изматената слатка павлака.

Подготовка

Со сукало внимателно израмнете го лиснатото тесто, посипете го лесно со шеќер во прав и боцкајте го со вилушка. Нежно превртете го тестото преку тестото уште еднаш за да го исцедите шеќерот.

Исечете го тестото на три еднакви делови и ставете го на хартија за печење и покријте го со друга хартија за печење. Ставете решетка од рерната или друг плех за печење на горната хартија за да спречите кора да се надува премногу.

Печете ги на 200 степени околу 15 минути, но откријте ги последните 4-5 минути за да добиете златно жолта боја.

Исечете ги на еднакви правоаголници, можете да добиете околу 4 по лента. Повторете го истиот процес со другото тесто.

Нанесете го кремот на изладеното тесто користејќи торба за пециво со додаток за полнење и додадете овошје. Преклопете го тестото и повторете го процесот. Украсете го задниот капак со шеќер во прав.

Јадете ги што е можно побрзо бидејќи ако стојат тестото нема да биде крцкаво бидејќи ќе соберат влага од кремот.