Рецепт за здрави колачи што може да ги јадете без да се каете!

9 септември, 2020
45659591_l_ylNC1VE (1)

За да добиете вакво задоволство, не мора строго да го следите рецептот.

На пример, ако немате индиски ореви, но имате класични ореви, ставете ги или додадете лешници. Може да користите друг вид суво овошје наместо урми, а путерот од бадем може да се користи како замена за кокосовото масло.

Покрај тоа, млекото што го стававте не мора да биде бадем, може да биде и овес, кокос … Млекото се става со цел смесата да се поврзе. Некои во овој десерт додаваат малку мед, овесна каша, банани…

Рецепт за здрави колачи.

Состојки:

  • чаша индиски ореви
  • 8 датуми
  • 2 лажици какао во прав
  • 2 лажици кокосово масло
  • малку бадемово млеко

Подготовка

Ставете ги сите состојки во мешалка и мешајте додека не добиете фина смеса. Потоа ставете го во фрижидер и од смесата направете топчиња кои ќе ги извалкате во какао во прав, брашно од кокос или мелени ореви.