Сосем здрав и природен чин, а на луѓето им е непријатно: Сеуште нема разбирање за доење во јавноста! (ВИДЕО)

27 август, 2020
6563355515f47802edab4a284124958_w640

Доењето е наједноставниот, најздравиот и најекономичен начин за хранење на новороденче. За време на доењето, се создава посебна емоционална врска помеѓу мајката и бебето. Сепак, после третиот месец, многу мајки се откажуваат, меѓу другото и за што нивната околина нема разбирање.

Алармантните податоци укажуваат дека од вкупниот број жени кои не дојат, дури половина не го прават тоа затоа што луѓето во нивната околина не се склони кон тоа.

„Тој податок од последното истражување, што е 12,8 проценти, се однесува на периодот по третиот месец. Тоа значи дека жените многу малку дојат после третиот месец. На почетокот, тие се обидуваат да дадат се од себе, но бидејќи во целата држава нема соодветна поддршка, да кажеме, тогаш тоа се намалува, жените се откажуваат “, рече Душица Ковачевиќ, медицинска сестра, акушерка, основач на здружението„ Фит и здрава мајка “, изјавува за ТВ Прва.

Една од причините зошто мајките престануваат да дојат порано е тоа што бебето не бира каде и кога сака да јаде, што може да ги најде „фати“ мајките неподготвени. Најновото движење за поддршка на мајките го иницираше Дарија Далетовиќ, која фотографира – мајки и новороденчиња. Таа го пронајде стимулот во осудата на јавноста.

“Ситуацијата што ме инспирираше да го направам ова движење наречено нормализирање на доењето е тоа што објавив фотографија која не е ни доење, туку мајка во прегратка со новороденче над рамото. Фотографијата е од задниот дел, но мајката е без маица, така што таа фотографија беше и пријавена“, рече Џелатовиќ.

Мајките потенцираат дека оние кои им упатуваат директен поглед, мора да разберат дека не им е пријатно да го споделат тој интимен момент со бебето со сите што случајно се таму и се надеваат дека ќе најдат колективна поддршка.

А како реагираат граѓаните кога ја гледаат мајката како дои во јавност, слушнете го видеото:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris