Тајните на вилата која со децении била центар на забава: Познатите имиња раскажуваат што се случувало зад затворените врати

15 мај, 2020
Naslovna

Сопственикот на Плејбој Империјата Хју Хефнер го купил популарниот дворец Плејбој во 1971 година во Холмби Хилс за 1,5 милиони долари. За две години тој го договори имотот како што првично го предвидувал, а вилата стана една од најпознатите во светот.

Во текот на изминатите неколку децении, кружат бројни приказни за тоа што се случувало зад затворените врати на имотот на Хефнер, а некои од нив влегоа во историјата на популарната култура.

Вилата станала епицентар на лудите забави, но и бројни анегдоти. Бројни познати личности биле гости на Хју Хефнер, а ова се некои од нивните приказни.

Боксерската легенда Мајк Тајсон беше поканет на забави во дворот на Плејбој неколку пати за време на неговиот најславен ден, но во една прилика тој го налути толку многу Хефнер што никогаш повеќе не го поканил.

Сопственикот на Империјата Плејбој бил голем фанатик на филмови и честопати ги покануваше своите пријатели да гледаат филмови со него. Еден од нив беше Тајсон, кој заспа во средина на филмот. Хефнер се сети на тоа и Тајсон веќе не доби покана.

Со години се шпекулира дека добитникот на Оскар Леонардо Ди Каприо и Ријана биле пар за некое време. Се покажа дека гласините започнаа веднаш од вилата на Хефнер, по една од многуте забави. Тие се бакнале, наводно, во 2015 година на забавата што Хефнер ја организирал за Ники Ервин.

Познатиот актер и брат на Овен Вилсон, Лук Вилсон, еднаш се упати кон Холмби Хилс да присуствува на една од најдобрите забави во градот. Непријатно изненадување го поздрави на влезот. Актерот не беше на списокот и му беше забранет влез од вилата на една година.

Жариште на инфекции и богови на рокот

 Во текот на својата славна историја, „Плејбој“ вилата беше жариште на инфекции. По една забава во февруари 2011 година, се покажа дека 123 гости добиле симптоми на болест што ја собрале во базенот на Хефнер. Експертите ја анализирале водата во базенот пред вилата и се покажало дека ова е во фокусот на заболувањето.

Меѓу познатите гости на вилата се најде и легендарниот Џон Ленон. Според луѓето кои биле на истата забава како него, Ленон не бил воодушевен од уметничката колекција на Хефнер. Таа не го воодушеви толку многу што ја изгаси цигарата во една од вредните слики. Подоцна Хефнер ги санирал уметничките дела и интересно е што на Ленон не му било забрането да се врати во неговата вила. Тој не е единствената рок-ѕвезда што ги шетал ходниците на овој популарен имот. Една од скриените простории во вилата го носи името на кралот на рокенролот, Елвис Присли. Познатиот пејач, наводно, имал приватна забава во пижами во вилата на Хефнер во 70-тите години, и со него имало осум зајачици. Хју бил толку воодушевен што ја нарекол просторијата „Соба на Елвис“.

На една од забавите, главна ѕвезда беше Дита Вон Тес, во време кога била во врска со Мерилин Менсон. Дита танцувала гола во огромна чаша од мартини, носејќи само обетки. Чести гости на забавите биле актерите Џек Николсон и Ворен Бити, кои ја посетувале вилата за да се сокријат од папараците и да си дадат здив.