Жените открија: Колку им е важен сексот кога ќе влезат во 40-тите години?

4 октомври, 2020
секс

Од тоа колку сакаат секс и размислуваат за тоа до начинот на кој се менуваат приоритетите во сексот – студијата откри интересни детали за еволуцијата на сексуалниот нагон што дефинитивно не исчезнува како што старееме

Луѓето обично претпоставуваат најлошо во врска со стареењето, вклучително и сексот. Тие обично го поврзуваат со мала енергија, ниско либидо и тотален недостаток на сексуален живот. И покрај вообичаените социјални митови, студија на Северноамериканското друштво за менопауза (NAMS) докажува дека средната возраст и она што следува воопшто не се лишени од секс и дефинитивно не се во оној степен како што изгледа.

Анкетата покажа дека околу 45 проценти од жените во рана средна возраст (од 40 години) се многу заинтересирани за секс, додека околу една четвртина од жените се декларираат подеднакво со влегување во 50-тите години од животот.

Секс по 40 години: Што сакаат жените?

Многу студии покажаа дека начинот на кој жените го ценат сексот е многу поврзан со сексуалната функција. Сувост на вагината, што може да доведе до болен секс и намалено ниво на естроген, што може да го намали либидото, се два вообичаени симптоми на менопауза што доведоа до верување дека жените од средна возраст едноставно не сакаат секс. И тоа едноставно не е точно.

За да го откријат овој мит, истражувачите проучувале повеќе од 3.200 жени за да откријат како нивниот сексуален нагон се променил или останал стабилен за време на транзицијата во менопауза. Ова беа нивните три главни откритија:

Околу 45 проценти од жените изјавиле дека сексот е важен во раната средна возраст и со текот на времето станува помалку важен.

За 27 проценти од жените, сексот останал исклучително важен за време на средната возраст.

За 28 проценти од жените, сексот не бил многу важен за време на средната возраст.

– За разлика од претходната литература која известуваше дека важноста на сексот се намалува како што жените се движат низ средната возраст, го најдовме спротивното. Не само што жените сакаат секс, туку уживаат уште повеќе во средната возраст отколку порано – изјави авторката на студијата, д-р Холи Томас.

Оргазмите стануваат посилни

Сексот во младоста често се активира од хормони, а во староста акцентот е ставен на сензуалноста и прегратките, вели психологот Дори Лин.

Покрај тоа, искуството и прифаќањето на сопственото тело го олеснуваат постигнувањето оргазам.

Значи, големото „О“ станува се посилно и почеста со текот на годините. Според студијата објавена во американскиот журнал за медицина, 70 проценти од жените во 40-тите и 50-тите години доживуваат оргазам скоро секој пат кога имаат секс, додека тоа им се случува на 61 процент од жените на возраст од 18 до 24 години.

Надминување на пречките

Бидејќи многу жени сè уште имаат желба, наоѓањето начини да се заобиколат овие природни телесни промени може да го направи сексот попријатен. На пример, наоѓање на вистински природен лубрикант и создавање сексуална енергија со партнер и отворена комуникација се патот до уште поголемо сексуално задоволство кај средовечните и постарите жени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum