Шокантно: Ги имаме оценките на Никола Тесла од Гимназија. Нема да верувате од кој предмет имал единица

11 јуни, 2020
Шокантно: Ги имаме оценките на Никола Тесла од Гимназија. Нема да верувате од кој предмет имал единица

Потеклото и животот на Никола Тесла ги заинтригираал светот и љубителите на науката со децении, и тоа не се смени до денес. Доказ за ова е девојка од Нов Зеланд која дошла во посед на оценките на овој научник од Средното училиште во Карловац.

Интересот за Никола Тесла е толку голем и распространет и на Балканот, од каде потекнува, и во Америка, каде го помина скоро целиот свој живот.

Интересни факти и новооткриените детали од неговиот живот се појавуваат многу често, а она што особено ги заинтригира љубителите на овој неверојатен научник е детството на Тесла поминато во Смиљaнин, како и неговите училишни денови.

Неодамна, на YouTube се појави видео, во кое девојка по име Тоби, многу активна на оваа мрежа, реши да сподели видео за големиот српски научник со јавноста преку нејзиниот канал наречен „Tubees“.

Оваа девојка е љубител на математика, астрономија и физика, а дипломирала математика и физика на Универзитетот во Нов Зеланд. Нејзините видеа во кои таа се занимава со животот и работата на големите научници, ги следат повеќе од 400.000 претплатници.

На почетокот на мај, Тоби објави видео со оценките на Никола Тесла од средно училиште и колеџ. Тоа е превод на копии на оригинални документи што се наоѓаат во архивите на „TU Graz“.

Тесла посетувал средното училиште во Карловац од 1870 до 1873 година.

Во првата година, тој бил одличен студент со пофалби. Ситуацијата е слична и во втората година, но во третата година тој паднал математика во првата половина од годината со оценка (недоволна), што е сосема неверојатно со оглед на фактот дека математиката била негов најверен придружник во текот на неговата кариера.

Сепак, во документот се наведува дека Тесла бил болен два месеци и дека бил отсутен. На матурскиот испит, тој поминал со оценка одличен по предметите математика, географија, историја и германски јазик.

Тоби не посочи како наишла на овие интересни документи за големиот научник, но сигурно е дека ова видео направило да се израдуваат голем број на љубители на ликот и делото на Никола Тесла, кои ги има неверојатно многу низ целиот свет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi