Беше егзотична танчарка..стрелана е како шпиун! Главата и е балсамирана и изложена во музеј! Животот на жената што го обележа минатиот век!!

7 август, 2020
тѕгхујк


Мата Хари, вистинското име Маргарет Гертруид Зеле, беше танчарка и куртизана, која беше застрелана за шпионажа во Првата светска војна. Родена е на 7 август 1876 година, а беше застрелана на 15 октомври 1917 година. Маргарет Зеле е родена во холандскиот град Леоворден. Кога наполнила осумнаесет години, таа отишла да живее во Јава, а во првите години на 20 век се пресели во Париз, каде настапуваше како возач на циркус. Бидејќи едвај можеше да врзе крај со крај, таа позираше како модел за слики. Како егзотична танчарка, стана популарна во раните дваесетти век. Потоа го зеде сценското име Мата Хари, што значи „сонце“ на индонезиски и малезиски.


Изложувајќи го своето тело на опуштен, провокативен и заводлив начин, што ги воодушеви и публиката и пошироката јавност, Мата Хари стана позната во текот на ноќта. Нејзиниот стил и самосвесност, како и подготвеноста да се претстави во еротска облека, беа сензација. Таа се претстави како јаванска кралица од индиската свештеничка каста, која вештина на светиот индиски танц ја практикуваше уште од рана возраст. Ништо од тоа не беше реално, се разбира. Зачувани се бројни фотографии од таа фаза, во кои таа позира облечена или гола.


Се вплеткала со многу високи сојузни офицери. Еднаш, во разговор со вработените од британската тајна служба, таа рече дека работи како шпион за француската армија, што е нејзино потекло.

Во јуни 1917 г., германски воен советник во Мадрид испрати радио пораки во Берлин во кои ја опиша корисната работа на германски шпион под шифра X-21. Француската тајна служба ги фати тие пораки и заклучи дека Х-21 е Мата Хари. Чудно е што Германците користеле код за кој знаеле дека веќе е пробиен во Франција, па некои историчари тврдат дека Мата Хари всушност работела за Французите, а германската порака ја прикажувала како двоен шпион за да го уништи.

Мата Хари беше уапсена на 13 јануари 1917 година во нејзината хотелска соба во Париз. Во моментот на апсењето, Франција се наоѓаше во многу лоша позиција: војната не заврши, милиони војници на Антонте и Тројната Алијанса беа убиени, а се бараше и жртвено јагне. Мата Хари беше изведена пред судот, осудена за шпионажа за Германија, а смртта на десетици илјади војници и се припишува неа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris