Billie Eilish им одржа лекција на „привилегираните белци“

4 јуни, 2020
profimedia-0499517861-790x527

„Те молам, не можам да дишам“. Пресудата изречена од Џорџ Флојд со последната моќност додека со коленото, полицаецот го притиска неговиот врат, е сцена што го шокираше светот. Афро-американската заедница со децении не можеше да дише од полициската бруталност, а атентатот на Флојд го ​​крена на нозе целиот САД. Милиони луѓе излегоа на улиците, а демонстрантите беа поддржани од sвезди како Бијонсе и Били Ајлиш


Дерек Шовин, полицискиот службеник кој го уби 46-годишниот Флојд, веднаш беше уапсен, но демонстрантите кои ги поплавија улиците на американските градови во последните денови бараат многу повеќе од тоа: апсење на четворица други полицајци вклучени во инцидент со снимки во јавноста. Во операцијата досега загинаа повеќе луѓе, а се бара престанокот на бруталните мерки и лошиот третман на припадниците на афроамериканската заедница во Соединетите држави, пишува Elle.hr.


Социјалните медиуми беа преплавени со хаштагот #BlackLivesMatter, поврзан со активистичко движење кое се бори против насилството и системскиот расизам против црнците, исто така поддржано од музичарот Били Ајлиш.

“Ако сите животи се важни, зошто црните луѓе се убиени само затоа што се црни?” Зошто се прогонуваат имигрантите? Зошто на белците им се даваат можности што за другите раси не важи? Зошто е во ред белците да протестираат буквално со автоматско оружје в рака? Зошто е во ред црнците да се нарекуваат крадци додека протестираат против убиството на невини луѓе? Дали знаеш зошто? „ Ебам Привилегија “, напиша Били на социјалните мрежи, додавајќи: Престанете постојано да размислувате себично дека е сè за вас “, рече 18-годишната музичка sвезда, завршувајќи ја својата порака со хаштагот #justiceforgeorgefloyd