ЦЕЛ САД ГО ВИДЕ И ГО КОМЕНТИРА ВИДЕТО ОД АФРО-АМЕРИКАНКА И НЕЈЗИНОТО ВИДЕО ПРОТИВ УБИЕНИОТ ФЛОЈД! Што е во прашање..?

10 јуни, 2020
ЦЕЛ САД ГО ВИДЕ И ГО КОМЕНТИРА ВИДЕТО ОД АФРО-АМЕРИКАНКА И НЕЈЗИНОТО ВИДЕО ПРОТИВ УБИЕНИОТ ФЛОЈД! Што е во прашање..?

Додека полициското убиство на Џорџ Флојд ги предизвика најголемите протести во САД со децении, претседателот Доналд Трамп и многу конзервативни политичари и коментатори се нафрлија кон некои демонстранти кои се занимаваа со грабежи, пожари, немири и судири со полицијата.

Но за разлика од претходни случаи каде полицијата убила Афроамериканци кои се видоа во јавноста, ретко кој го нападнал самиот Флојд и тврдел дека е сам виновен што полицаецот го држел со колено на вратот цели 9 минути, од кои на крајот починал.

И тогаш, контроверзната афро-американска конзервативка Кендис Овенс објави видео во кое таа се спротивставува на убиениот Флојд, односно активистите кои, според нејзино мислење, го претворија Флојд во нивниот херој и маченик на нивното движење, познато како „Црните животи вредат“.

„Џорџ Флојд не беше прекрасна личност“

Овенс не го оправда убиството на Флојд, кој беше невооружен, во својата видео порака и во моментот кога полицаецот го сруши со коленото, лежеше на земја, со лисици на рацете зад грбот. Сепак, таа продолжи да го опишува како криминалец кој извршил кривично дело во моментот на неговото апсење.

„Од која било причина, во последните пет или шест години, стана модано за нас (Афроамериканците) да ги претвориме криминалците во херои преку ноќ. Тоа е нешто што мислам дека е презир“, рече Овенс во видеото.

„Џорџ Флојд не беше прекрасна личност“, додаде таа, наведувајќи го тогаш своето криминално досие, во кое се вклучени неколку пресуди за поседување на мала количина кокаин и два вооружени грабежи, а второто вклучуваше пробивање во куќа и закана со пиштол за бремена жена, исто така Афроамериканка. Тој отслужи неколку месеци или неколку години затвор за секое од овие злосторства.

Овенс тогаш тврди дека е очигледно дека Флојд не свртел „нова страница во неговиот живот“, како што презентираа некои медиуми, иако последен пат беше во затвор во 2014 година, затоа што со себе имал дрога, користел фалсификувани банкноти и бил дрогиран со фентанил, што е синтетичка верзија на хероин, и метамфетамин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi