Цукерберг за Трамп: Социјалните мрежи не треба да бидат арбитри на вистината, но има ограничувања

29 мај, 2020
Facebook's CEO Mark Zuckerberg at VivaTech  - Paris


Креаторот и основач на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, во четвртокот изјави дека социјалните мрежи не треба да се претставуваат како чувари на политичкиот говор на Интернет, изразувајќи мислење за најавата на претседателот Доналд Трамп дека ќе регулира компании како Твитер, Фејсбук и Гугл заради пристрасност и цензура.

„Мислам дека Фејсбук или воопшто не се интернет платформи, треба да бидат арбитри на вистината“, рече Цукерберг за Си-Ен-Би-Си, нарекувајќи го „опасен став“.

Цукерберг рече дека Фејсбук, кога станува збор за политички говор, „не сака да утврди што е точно или лажно“, но дека неговата компанија ги има своите граници и не дозволува лажни медицински информации, обесхрабрување да излезат на гласање или измама. „Постојат ограничувања и ние ќе се придржуваме до нив, но генерално, вие сакате да овозможите најширок можен опсег на мислења и лични разлики во политичкиот говор“, истакна Цукерберг.

Трамп вчера беше бесен затоа што неговите два твита беа обележани како „непроверена информација“. Тој се закани дека ќе затвори за непослушните социјални мрежи, а интересно е што го искористи Твитер за да се бори против Твитер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi