Детален преглед низ градовите: Вкупно 1723 македонски граѓани се заразиле со коронавирус, починаа 95 лица

14 мај, 2020
korona

Во изминатите 24 часа направени се 349 тестирања, а потврдени се 29 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-9, Куманово-1, Прилеп-6, Тетово-5, Струга-2, Велес-2, Битола-2, Охрид-2.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1723, бројката на оздравени пациенти е 1235, на починати е 95, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 393.

Последната дистрибуција по градови е:

Скопје – 588, активни 138. Куманово – 411, активни 47. Дебар – 51, активни 0. Штип-35, активни 1. Прилеп –190, активни 62. Тетово – 126, активни 63. Струга – 69, активни 6. Велес – 111, активни 49. Битола –25, активни 6. Охрид –17, активни 2. Кавадарци – 5, активни 0. Гостивар –19, активни 3. Гевгелија – 4, активни 0. Струмица – 2, активни 0. Крива Паланка- 6, активни 2/ Радовиш – 4, активни 0. Крушево – 3, активни 0. Кочани – 31, активни 4. Пробиштип – 2, активни 0. Кичево – 2, активни 0.

Неготино -9, активни 5 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија). Демир Хисар – 1, активни 0. Македонски Брод – 2, активни 0. Пехчево- 3, активни 1. Делчево-1, активни 0. Валандово -1, активни 1. Виница – 2, активни 0. Кратово-2, активни 2. Берово-1, активни 1.