Додека секаде опаѓа бројката на заразени, во Русија расте: Шокантен податок за тоа колку се заразени за 24 часа

7 мај, 2020
Naslovna

Во Русија, во последните 24 часа се регистрирани повеќе од 11.000 нови случаи на коронавирусен вирус, а 177.160 луѓе се разболеле од почетокот на епидемијата.

Русија ги надмина Германија и Франција, соопшти рускиот кризен штаб. 88 лица починаа во последните 24 часа, односно 1.625 од почетокот на епидемијата.

Според Роспотребнадзор, над 231.000 луѓе се под медицински надзор. Од избувнувањето на епидемијата се извршени 4,8 милиони тестови. Во Русија има неработен период до 11 мај, а граѓаните мора да го почитуваат режимот на самоизолација.

Сите индустриски и градежни компании ќе започнат со работа во Москва на 12 мај, но режимот на самоизолација нема да биде ослабен, објави градоначалникот Сергеј Собијан.