Градоначалникот најави контрамерки заради разгалените и диви забави на елитата

17 август, 2020
1196caf8-2991-4afe-a4ef-bef16c6b9b7f

Бидејќи ноќните клубови во Лос Анџелес се затворени, организаторите на забави изнајмуваат вили во познатата населба Холивуд Хилс и фрлаат раскошни, разгалени, понекогаш смртоносни забави што ги полудуваат соседите и ги загрижуваат локалните власти.

Затоа, градоначалникот Ерик Гарсети им додели вонредни овластувања на комуналните услуги за да ги прекинат електричната струја и водата на огромните вили околу познатиот знак „Холивуд“, кој се претвори во ноќни клубови за време на пандемијата.

  • Последиците од ваквите забави одат многу подалеку од учесниците, тие можат да влијаат врз целата заедница затоа што вирусот лесно се шири, рече Гарсети.

Инфекцијата не е единствениот фатален ризик. Пред две недели, полицијата изврши рација во вила во познатиот Mulholland Drive преполн со млади желни за забава. Во хаосот што следел некој бил застрелан, а едно лице загинало.

  • Кога зборувам за куќни забави, не мислам на семејна скара, рече градскиот советник Дејвид Рју, кој работи на закон за да му стави крај на тоа.
  • Зборувам за забави што чинат милион долари, со лавови во кафези и млади жирафи на црвениот тепих. Тоа е екстраваганција, рече тој.

The Hills

Според сегашниот закон, ноќниот живот во Лос Анџелес завршува во два часот наутро, но оние кои сакаат да се забавуваат по тој потег одат во Hollywood Hills.

Во последните неколку недели, забавите цветаат таму. Но, повеќето од нив немаат никаква врска со сопствениците на домови, тие ги организираат промотори на ноќни клубови кои изнајмуваат вили за една ноќ, вели капетанот на полицијата во Лос Анџелес, Стив Лури.

  • Тие брзо заклучија дека можат да изнајмат вила за 10,000 долари за ноќ, да продаваат билети и да ја промовираат забавата исто како да се случува во ноќен клуб, продолжува Лури.
  • Точно иста работа. Освен што нивниот „ноќен клуб“ сега има непречен поглед на Лос Анџелес и убав базен“, додава Лури.

Организаторите наплаќаат билети и пијалоци, а поканите се споделуваат тајно или се шират усно.

Според претседателот на градскиот округ, за време на викендите имало околу десет вакви забави пред пандемијата, а сега има околу педесет.

50.000 во готово

Беззаконието на таква „забава“ ја зголемува опасноста дека работите ќе тргнат наопаку.

  • Бучавата е мојата последна грижа. Имаме големи пожари три години по ред … и сега имаме луѓе на терасите кои пушат и каде мислите дека фрлаат отпушоците од цигари?“, прашува Риу.

Поради автомобили паркирани на автопати и странични патишта, службите за итни случаи честопати не можат да пристапат кон домовите.

Во некои случаи, сопствениците на вилите не ни знаат дека забави се одржуваат таму, а повеќето од нив имаат клаузула во договорот со кој се забранува организирање на настани. Но, за 50.000 УСД во готово, сопствениците се прават слепи на тоа.

Куќата каде се случи убиството од почетокот на приказната беше рекламирана како засолниште за фенг шуи, а на социјалните медиуми беа објавени снимки од бразилски танчери и едвај облечени келнерки кои служат шампањ.

Сопствениците велат дека „немале апсолутно никаква идеја дека се одржала голема забава“.

Тоа е Лос Анџелес!

Бидејќи постојните казни од 8,000 американски долари едноставно се евидентираат од промоторите како деловни трошоци и лесно се исплаќаат, Риу се надева дека ќе го „подготви законот“ за неколку месеци кој ќе ги зголеми санкциите кон сопствениците и организаторите многу пати.

Сепак, домашните забави во „Хилс“ преживеаја многу претходни обиди за сузбивање, бидејќи богатите и моќните во Лос Анџелес се решени да играат според нивните сопствени правила.

  • Хилс е поизразен поради неверојатниот поглед … без разлика дали тоа е холивудскиот знак или центарот на Лос Анџелес”, признава Риу.
  • Прекрасно е таму, прекрасно. Знаете, тоа е ЛА!
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris