ГРЕОТКА!!! Не е за сечиј стомак! Девојче на кое сите органи и се надвор од телото и така живее: Но тоа не е најлошото…ФОТО

16 август, 2020
802647_screenshot-1_ls

Кожа се формирала околу органите, па Лорел може да јаде, пие и да го користи тоалетот нормално …

Кај повеќето бебиња родени со оваа состојба, лекарите успеваат да ги вратат органите во телото, но кај Лорел не можеле, затоа што биле невообичаено големи, па во 12-та недела од бременоста на родителите им било предложен абортус. Тие го отфрлија предлогот и денес ја имаат двегодишната Лорел Фајсиклај.

Девојчето живее со желудник, црева и црн дроб надвор од стомакот. Лекарите воопшто не очекуваа да го преживее породувања откако утврдија дека постои т.н. големи егзомфалози, ретка состојба која се јавува доколку за време на бременоста не дојде до оформување на абдоминалниот ѕид кај бебето.

Родена е на 6 јуни 2018 година во Кембриџ. На родителите им било кажано дека е невозможно, барем додека не наполни три години.На стомакот, девојчето има голема испакнатина во која се сместени органите, а за да им се олесни, нејзините родители секој ден ја завиваат во завои.

Кожата се формирала околу органите, така што Лорел може да јаде, пие и да го користи тоалетот нормално.

– Не знам како успеавме да останеме позитивни за време на бременоста. Се чинеше дека таа навистина нема да го преживее раѓањето, но Шон и јас верувавме и бевме многу горди. Тоа е дел од нејзиниот карактер и таа не дозволува оваа состојба да ја забави. Лорел е вистинска инспирација и таа нè воодушевува секој ден – рече Кели, мајка на Лорел.

Се сети како беше кога ги добија лоши вести.

– Не можевме да веруваме во тоа што го слушнавме. Луѓето ни рекоа дека е добро и дека можеме повторно да пробаме, но не сакавме друго дете. – продолжи мајката.

Таа мораше да се испитува на секои две недели и да помине безброј тестови со цел да се отстранат сите опасности на време. Сознанијата потврдија дека девојчето, покрај егзомфалосот, има и дупка во срцето, конгенитална сколиоза и деформитет на ‘рбетот.– Бевме толку блиску до раѓање и поминавме толку многу што веста многу нè погоди. Надеж наоѓавме во реченицата дека ќе сториме сé за да ја спасиме. Иако бев свесна дека опасноста е реална и застрашувачка, дел од мене секогаш знаеше дека нема да дозволам да се случи најлошото – рече таа.

Девојчето е родено со царски рез и тоа вертикално, додека на родителите им било речено да не очекуваат бебето да плаче. Сепак, и покрај прогнозата, Лорел гласно плачеше.

– Кога ја слушнавме како плаче, не можевме да веруваме во тоа. Шон и јас плачевме во исто време. Плачењето на бебето беше вистинско олеснување, бидејќи се покажа дека таа е вистински борец – додаде Кели.

После седум часа, родителите за прв пат го запознале девојчето, а престојот во болницата бил долг. Лекарите исто така верувале дека девојчето нема да може да дише самостојно, бидејќи во слични ситуации, заради недоволен развој на белите дробови, бебињата се ставаат на респиратор, но Лорел дишеше.– Знаевме дека ја чека голема операција во нејзиниот живот, но фактот што таа пристигна дома беше голема работа за нас. Наскоро сфативме дека таа е склона кон авантури и станавме свесни дека треба многу да се грижиме за неа, за да не се падне и повреди нејзините егзомфалоси – објаснува мајка.

Тие очекуваат да одат на операција во почетокот на 2021 година.

– Иако се обидуваме да бидеме внимателни, тешко е со двегодишни деца. Таа сè уште се обидува да го прескокне троседот … Таа е храбра, а тоа понекогаш претставува стрес, но сето тоа е дел од неа и затоа ја сакаме – истакнува Кели.

Иако веруваат дека операцијата ќе донесе олеснување затоа што нема да мора да се грижат за секој потег на нивната ќерка, Кели и Шон се плашат дека девојчето ќе доживее траума поради разделбата.

– Таа многу го сака стомакот. Кога ќе ја соблечеме за капење, си го допира стомакот и збори: „Ах, стомак“. Таа е многу слатка и горда. Но, се плашам како ќе реагира кога ќе го снема. Сето тоа е малку страшно и има оправдани причини, но Лорел веќе помина толку многу што сум сигурна дека сè ќе биде добро – вели Кели.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris