Истражување: Климатските промени на дното на океанот е седум пати побрзо отколку порано

26 мај, 2020
Насловна

Длабочните слоеви на океанот се затоплуваат со побавна, но драматична брзина од нивната површина, што укажува на мрачна иднина за фауната од длабоко море, покажале новите истражувања.

Стапките на климатските промени во длабочините на океанот до втората половина на овој век би можеле да бидат седум пати повисоки од сегашните нивоа, дури и ако емисиите на стакленички гасови се драстично намалени, покажаа резултатите од новата меѓународна студија објавена во вторникот во научното списание „ Nature Climate Change “.

Тие посочуваат дека температурните промени на површината на океанот се случуваат двојно побрзо од порано.

Тие заклучуваат дека, токму заради ова, живите суштества од длабоко море сè уште не се загрозени како оние што живеат во повисоките океански слоеви, но нивната иднина во никој случај не е светла.

„Под претпоставка дека глобалните емисии на јаглерод диоксид продолжуваат да продолжуваат на глобално ниво, до крајот на векот, покрај затоплувањето на многу поголемите површини на океанот, топлината ќе започне да навлегува во подлабоките делови на океанот“, рече водачот на студијата Исак Брито-Моралес, доктор на студии на Универзитетот во Квинсленд.

Различна стапка на промена на температурата

Научниците го проучувале и мереле ефектот на т.н. ‘температурни промени’ врз морските животни – брзината со која одредени видови ќе треба да се движат и да го сменат живеалиштето за да останат во рамките на нивниот склопен температурен опсег, бидејќи различни слоеви на океанот се загреваат со различни брзини.

Студијата открива дека промените во различни слоеви на океанот ќе се случат со различни брзини како резултат на глобалното затоплување.

Професорот Хорхе Гарсија Молинос, клима-еколог на Универзитетот Хокаидо и коавтор на студијата, рече:

„Резултатите сугерираат дека биодиверзитетот во длабоките делови на морето и океанот веројатно ќе има поголем ризик затоа што животните од длабоко море се навикнати на многу постабилно термичко опкружување“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi