Избрани најдобрите спортисти на 21 век..има ли Македонец помеѓу првите 100?

12 јуни, 2020
sport

Познатиот американски пливач Мајкл Фелпс беше избран за најдобар спортист на светот за 21 век во анкетата на престижниот шпански весник „Марка“.

Второто место го освои најбрзиот човек во историјата, Усаин Болт од Јамајка, додека третото место го освои швајцарскиот тенисер Роџер Федерер.

По нив следуваат шпанскиот тенисер Рафаел Надал, американскиот кошаркар Коби Брајант, играчот на голф Тајгер Вудс, аргентинскиот фудбалер Лионел Меси, возачот на британската Формула 1 Луис Хамилтон, италијанскиот мотоциклист Валентино Роси и португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо.

Српскиот тенисер Новак Џоковиќ го зазеде 11-то место, пред шпанскиот мотоциклист Марк Маркез и шампионот во Формула 1, германецот Михаел Шумахер.

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ, кој се наоѓа на 91-та, и словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ, на 100-та позиција, се исто така во Топ 100.