Ким Џонг Ун ги измагарчи Американците и половина свет: Го изведе познатиот Сталинистички маневар и ја лажиарање својата смрт, а еве и зашто!

9 мај, 2020
Насловна

Триесет и шестгодишниот водач на Северна Кореја, Ким Џонг Ун, можеби ја лажирал својата смрт за да провери дали има луѓе во неговиот круг блиски соработници на кои не може да им верува. Во изминатите недели кружат гласини дека Ким починал по операција на срце, односно дека е многу болен. Самиот Ким стави крај на гласините кога тој лично ја пресече лентата на новата фабрика за ѓубрива минатиот викенд.

Џејмс Морс, водител на „Скај аутсајдер“ на австралиското издание на телевизија Скај, изјави дека Ким Јонг Ун можеби извршил „класичен сталинистички маневар“ за да провери како ќе реагира јавноста и дека сега може да се очекува да ги искористи реакциите за време неговото долго отсуство да започне „да се ослободи“ од оние за кои смета дека ќе ја преземат власта, пренесува „Експрес“.

– Она што веројатно беше во средина беше прекумерното ширење гласини за неговата смрт. Тој реши да се смири и да види како ќе се развие ситуацијата во врска со владата, да се види кој ќе се обиде да ја преземе власта во случај на неговата вистинска смрт – рече Мороу и додаде:

– Очекувам расчистување во Северна Кореја да се случи многу наскоро. Појавувањето на лидерите го уништи кредибилитетот на истакнати бегалци кои рекоа дека Ким Јонг Ун страда од смртоносна болест, или дека тој дури починал.

Како заменик амбасадор на Северна Кореја во Велика Британија, Тае Јонг Хо беше задолжен за управување со тајните фондови на Ким во Англија, а во 2016 година побегна на југ. Денес тој е член на парламентот на Јужна Кореја.

-Свесен сум дека една од причините зошто многумина од вас гласаа за мене како законодавец е фактот дека очекувавте прецизни анализи и предвидувања на теми поврзани со Северна Кореја. Се чувствувам виновен и многу одговорен. Се извинувам на сите, без оглед на причините (исчезнувањето на Ким) – рече Тае Јонг Хо.

За потсетување, вчера поранешниот дипломат на Северна Кореја Тае Јонг-Хо се извини што рече дека претседателот Ким Јонг Ун е најверојатно толку болен што не може да застане на нозе, пренесе Ројтерс.