Која е Иванка Трамп? Има пристап до доверливи информации а вчера беше на состанок во Белград и Приштина!

5 септември, 2020
иванка


Ќерката од првиот брак на Доналд Трамп, Иванка Трамп, која одеднаш се приклучи на втората рунда разговори меѓу Белград и Приштина во средата, е личност со најголема доверба кај американскиот претседател и има големо влијание во креирањето на неговите ставови, особено во надворешната политика.

Американските медиуми пишуваат дека таа има пристап до доверливи информации и ја нарекуваат „очите и ушите на Трамп“.

Скоро немаше официјална посета на Трамп на странска земја, а во делегацијата ја немаше ниту Иванка.

Таа беше со американскиот претседател за време на неговата посета на Саудиска Арабија, што беше прво патување во странство на Трамп како претседател на Соединетите држави.

Застана рамо до рамо со нејзиниот татко и на неговата официјална средба со поранешниот јапонски премиер Шинзе Абе и германската канцеларка Ангела Меркел.


Иванка е во брак со Кушнер, кој е исто така советник на Трамп, кој во суштина е десна рака на првиот човек на Белата куќа и креатор на многу негови потези во надворешната политика. Иванка е особено вклучена во поддршката на развојот на женското претприемништво низ целиот свет. Претседателот Александар Вучиќ зборуваше и за влијанието што Иванка го има во Белата куќа, која откри дека на состанокот во Вашингтон покренала две важни економски теми и ја најави претстојната посета на Србија.