КОНЕЧНО: Видов докази дека корона вирусот е лабараториски- Трамп!

1 мај, 2020
Naslovna

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека видел докази дека вирусот корона потекнува од лабораторија во Вухан, но вели дека не може да ги открие. Според „Скај њуз“, Трамп синоќа на прес-конференција во Белата куќа изјави дека не може да каже зошто бил убеден дека вирусот потекнува од Институтот за вирологија Вухан.

На прашањето на репортер дали видел нешто што го убедувало толку многу што вирусот потекнува од тој институт, Трамп одговори: „Да, го видов тоа“.

На прашањето, за што станува збор, тој рече: „Не можам да ви го кажам тоа. Не ми е дозволено“.

Трамп рече дека Кина или не може да го запре ширењето на вирусот корона или дозволи да се шири. Тој одби да одговори дали верува дека кинескиот претседател Си Џинпинг е одговорен за, како што смета, дезинформација.