КОНФУЗИЈА ВО СЗО: Вирусот потекнува од лилјаци, но не потекнува…

4 август, 2020
Annotation 2020-08-04 190409

Тим на СЗО што го испитува потеклото на ковид 19 во Кина соопшти дека вирусот, најверојатно, потекнува од лилјаци.

Веројатно имало друго животно домаќин како медијатор.

Резултатите од истрагата на СЗО со нетрпение ги очекуваат научниците и владите ширум светот, пренесува Ројтерс.

„Тимот разговараше со кинески колеги и доби информации за епидемиолошки студии, биолошки и генетски анализи и ветеринарни истражувања“, рече портпаролот на СЗО, Кристијан Линдмаер.

Тој додаде дека имало и видео разговори со виролози и научници од Вухан.

Официјалниот претставник на СЗО, Мајк Рајан, изјави дека можни се изненадувања.

„Фактот дека алармот замина во Вухан не значи дека инфекцијата преминала од животно на човечко“, рече тој.

„Фактот дека алармот се вклучи во Вухан не значи дека инфекцијата преминала од животните на луѓето“, рече Мајк Рајан.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris