Од играчка – плачка: Белгискиот принц Јоаким позитивен на корона вирус! Се заразил на забавата за време на карантин

31 мај, 2020
_112567602_gettyimages-805167280-594x594

Белгиски принц има позитивен коронавирус тест откако присуствуваше на забава за време на изолација во Шпанија, вели кралската палата на земјата.

Принцот Јоаким (28) отпатувал од Белгија во Шпанија на 26 мај, соопшти палатата.

Два дена подоцна, тој бил на забава во јужниот град Кордоба, пред да се тестира позитивно за Ковид-19.

Според шпанските извештаи, принцот, внук на белгискиот крал Филип, бил меѓу 27те лица на забавата.

Според правилата за заклучување на Кордоба, забава со ваква големина би била кршење на прописите, бидејќи во моментот се дозволени собири на повеќе од 15 лица.Како се крева заклучувањето низ цела Европа


Оние за кои се утврди дека ќе ги прекршат правилата на карантинот може да бидат казнети со казна до 10.000 € (9,000 фунти; 11.100 американски долари).

Се вели дека сите што присуствувале на забавата се во карантин. За принцот Јоаким, најмладиот син на принцезата Астрид, се вели дека има благи симптоми на коронавирус.

Рафаела Валензуела, претставник на шпанската влада во Кордоба, ја осуди партијата, нарекувајќи ги оние кои присуствуваа за „неодговорни“.

„Се чувствувам изненадено и луто. Инцидент од ваков вид се издвојува за национална жалост со толку мртви“, рече таа.

Забавата за прв пат беше покриена од шпанскиот весник „Ел Конфиденсијал“, кој цитираше документ од властите на Андалусија, но не го именуваше принцот.

Белгиските медиуми оттогаш потврдија дека принцот Јоаким бил во Шпанија, каде што и ќе остане.

За принцот е познато дека има долгогодишна врска со Шпанка, за која се вели дека е Викторија Ортиз.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi