Криси Тејген по критиките на Твитер сега донира 200 000 $ за кауција на протестантите по смртта на Џорџ Флојд

2 јуни, 2020
tdy_teigen_200219_2.focal-760x428
  • Тејген ја дуплираше првичната донација од 100 000 $ откако беше искритикувана на Твитер.
  • Криси Тејген донира 200 000 американски долари за кауциите на демонстрантите низ целата земја“.
  • По смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен кога полицаец клекна на неговиот вратот, протести се одвиваа на целата земја.

Оваа недела, Џорџ Флојд, 46-годишен црнец од Минеаполис, Минесота, беше трагично убиен откако полицаец клекна на неговиот врат со коленото и го задуши.

Познати личности, меѓу кои и Лејди Гага и Бијонсе, ја изнесоа својата поддршка зад демонстрантите и ја охрабрија јавноста да потпише петиција за барање правда за Џорџ Флојд. Криси Тејген, исто така, ја покажува својата поддршка ветувајќи пари за ослободување на демонстрантите кои се уапсени.

Криси првично твитнала: „Во знак на славење на каква и да е оваа вечер, јас донирам 100.000 американски долари на кауција за протестантите низ целата земја“. После неколку упатени критики кон неа, Тејген ја дуплираше првичната сума и објави на Твитер: „Оо, можеби ќе им требаат повеќе пари тогаш. Нека бидат 200 000 долари“.”

Тејген одби да се повлече кога започна да добива интензивни критики од следбениците на Трамп на Твитер. Таа напиша „Ред од гомнени настани!“, и започна да ги превраќа навредливите натписи од критичарите. Тејген објасни: „Стојте подалеку од моите означувања на Твитер и нема да сум во можност да видам и да одговорам на тоа, на тој начин слободно зборувајте за мене! Љути сте затоа што на вашето време дојде крај, луѓето се уморни од вашиот расистички размислувања и луѓето се крајно љути. И јас би се плашела! “.

Веќе голема група на познати личности донираа на Фондот за слобода во Минесота, непрофитна организација што им помага на луѓето да исполнат кауција ако не можат да си ја дозволат. Досега, Стив Карл, Сет Роген, Џела Џамил, Кехлани, Џенел Монсе и Дон Чедл ги влија своите средства.