Македонија како африканска земја по бројот на новозаразени: Неофицијално денеска нови околу 170 случаи

5 јуни, 2020
kovid mk

Според неофицијалните податоци денес бројот на новозаразени ќе ги сруши сите негативни рекорди. Според информациите во Македонија околу 170 лица се новозаразени, од кои околу 105 се само во Скопје.
Изворот кој сакал да остане анонимен, а е од здравствениот систем вели дека и самите медицински работници се вчудоневидени од растот на бројките на заразени особено во Скопје.
Официјалните бројки се очекува да бидат соопштение наскоро.
Институтот за јавно здравје информира дека во текот на вчерашниот ден регистрирани се нови 119 случаи на коронавирус во Македонија (Министерството за здравство соопшти за 120 новозаболени). Нови случаи на Ковид-19 има во 9 градови во земјава, од кои најголем дел се од Скопје (55.5%).