МИ ЈА МАВАШЕ ГЛАВАТА ОД ЅИД, И СЕ КРИЕШЕ ПОД КРЕВЕТ: ОТКРИЕНИ ДЕТАЛИ ЗА МРАЧНОТО МИНАТО НА ГЕРМАНЕЦОТ – УБИЕЦ НА МАЛАТА МЕДЛИН

12 јуни, 2020
2244393_pjimage_ff

Поранешната девојка на германецот Кристијан Брукнер, осомничен за киднапирање и убиство на британското девојче Медлин Мекан, изјавила дека во една прилика, од љубомора, и ја удирал главата во ѕидот. Британката се согласи да зборува за злоупотребата под услов таа да остане анонимна.

Таа вели дека во 2005 година ја нападнал во тоалетот на барот каде што работела во Алгарве, Португалија, а потоа го искршил прозорецот на нејзиниот стан, се скрил под креветот и ја чекал.

Ја прогонувал по раскинувањето но и покрај сè, било тешко за неа да го прифати фактот дека нејзиното поранешно момче е осомничено за случајот Медлин Мекен.

Иако тој беше „многу шармантен и духовит“ кога се запознаа, таа подоцна почна да се плаши од него.

И ја удирал главата од ѕидот бидејќи ја видел како ја гушка друга. Сè што доживеа тогаш, покажува морничава сличност со случајот на исчезнување на Медлин Мекен во блискиот град Праја да Луз, две години подоцна. Таткото Гери Мекен претходно изјави дека мисли дека киднаперот се криел зад вратата кога отишол дома таа судбоносна ноќ во мај 2007 година за да провери дали е сè во ред. Полицијата се сомнева дека натрапникот влегол во нивниот стан преку прозорец.

Неименувана жена, која сега има 45 години, вели дека била шокирана кога слушнала дека Брукнер е главниот осомничен за киднапирањето на Медлин Мекен.

“До денес, јас одбив да верувам дека некој со кого бев во врска можеше да стори нешто толку ужасно и одвратно. Но, сега не сум повеќе сигурен. Ако тој навистина го сторил тоа, тој треба да биде казнет”, рече таа.

Таа реши да зборува, откако беше откриено дека Германецот наводно и кажал на друга поранешна девојка на вечера дека морал да направи „ужасна работа во Праја да Луз“, ноќта пред исчезнувањето на малата Медлин: „Морам да го сторам тоа и тоа ќе ми го промени животот. Нема да ме видиш некое време “.

Да се потсетиме, Кристијан Брукнер беше во близина на местото на злосторството еден час пред да биде киднапирана Медлин кога разговараше на својот мобилен телефон 30 минути, а следниот ден тој го пренесе својот автомибил на друго лице и не беше виден во областа наредните три години.

Британката од Беркшир, кој сега реши да зборува, вели дека таа и Брукнер работеле заедно како келнери во ресторанот Таберна де Лагос во Лагос.

Иако не и беше симпатичен, во пролетта 2004 година, тие станаа пријатели.

„Бев сам тука во Португалија, малку осамена и без семејство и тој човек внимаваше на мене“, вели таа.

Кога на почетокот почнаа да се забавуваат, сè беше прекрасно и таа често пати ја поминуваше ноќта во селската куќа во предградието Праа да Луз, која Брукнер ја изнајми, на околу еден километар од ресторанот каде што работеа.

Ја носеше во ресторани и отеше со неа на плажа, избирајќи осамени места. Сè беше прекрасно до зимата 2004 година, кога и го доби првиот напад на љубомора кога се запозна со друг во Лагос.

„Разговаравме и одеднаш тој замолкна, како да виде дух или се сети на нешто. Подоцна, некој ми рече дека Кристијан му се заканувал порано, затоа што нè виде како разговараме заедно“, вели тој.

Тие почнаа да се расправаат во есента, тој знаеше да полудува по малите работи.

„Се сеќавам дека еднаш се налути затоа што не ја чистев неговата куќа. Му реков дека имам своја куќа и дека не живеам таму и тој одговори: „Треба да ја исчистиш мојата куќа, ти си жена“, додаде таа.

Иако беше многу љубоморен и посесивен, тој се гледаше со други жени додека беше во врска со неа. Кога еднаш пронашла љубовни пораки на неговиот телефон и побарала објаснување, тој потполно полуде.

Таа го опиша непријатниот настан во раните утрински часови на Новата година 2005, во бар Метро во Лагос, каде што работеше.

“Тој беше во барот и беше пијан. Некои навистина убави момци со кои се дружев влегоа во барот, ми посакаа Среќна Нова Година и ме прегрнаа. Крис одеднаш почна да дивее низ барот и ме одвлечее од нив пред сите. Тој ме фати за вратот, ме внесе во женскиот тоалетот и ми удираше главата од ѕидот. Луѓето се обидоа да ме тргнат, четири големи момци конечно го направијато и ја повикаа полицијата “, вели Британката, по што пријателите ја испратија во станот.

“Бев сигурен дека некој се крие таму или беше таму. Ги отворив плакарите и ѕиркав под креветот и го доживеав најголемиот шок во мојот живот. Тој беше скриен таму, лежеше на грб и ме гледаше. Јас замрзнав. Тој излезе од под креветот и се однесуваше како сè да е во најдобар ред, тој се збогува и ја затвори вратата зад себе “, објаснува тој.

Тие се разделиле во 2005 година, кога во својата торба пронашла женска долна облека. После тоа, тој ја следеше, дојде во ресторанот каде што работеше, ја следи на улица, па некој мораше да ја испраќа дома секоја вечер.

Британката дала изјава во полицијата откако била покрената истрага против Кристијан Брукнер за силување на 72-годишна Американка во Прија да Луш во 2005 година, но поврзаноста со случајот Мадлин Мекен таа ја откри само по драматичите апели од британската и германската полиција.