Почина ќерката на австрискиот цар: Таа зад себе остави двегодишен син! Еве што се случило со неа

14 мај, 2020
австрија

Ќерката на австрискиот цар Чарлс, Марија Галицин трагично почина на 4 мај 2020 година, откако доживела срцева аневризма, оставајќи го зад себе двегодишниот син.

31-годишната принцеза живеела во Хјустон со сопругот, кога имала фатална срцева аневризма на 4 мај, само шест дена по 32-от роденден.

Родена на 18.05.1998 година во Луксембург, таа беше ќерка на рускиот аристократ Пјотр Галичин и Марија Ана, потомок на познатата династија Арчдак од Австрија.