11 јули, 2020

Во Америка е тотален хаос. Дури 25 градови во 16 држави прогласија полициски час по протестите за смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд, задушен од полицискиот службеник Дерек Човин кои се претвори во дивјаштво, палење полициски автомобили и грабежи.

На улиците е националната гарда но протестите се надвор од контрола.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио изјави дека е многу вознемирен од инцидентот и дека му е жал што полицијата го сторила тоа.

„Ги гледам протестите со години, но тие и се закануваат на полицијата овде и сакаат да ги повредат. Тоа не се случило во историјата на овој град. Полицајците биле во таква ситуација што ги нападнале и морале да избегаат. Јас ги разбирам, тие се најдоа во невозможна ситуација“ – рече Бил де Бласио и додаде дека тој нема да воведе полициски час.

Три лица беа застрелани во Индијанаполис, а еден човек почина.

Остави коментар

Почетна // Top Story // ПОЛИЦИЈАТА ГАЗИ ДЕМОНСТРАНТИ! Тотален хаос на протестот во Бруклин!
Горе