Последиците можат да бидат катастрофални! Дали оваа држава е новиот епицентар на корона вирусот во светот?

14 јули, 2020
epicentar

Флорида ги има сите маркери на следниот голем епицентар на коронавирус, според проекциите на научниците од Детската болница во Филаделфија и Универзитетот во Пенсилванија.

„Потенцијалот за вирусот да се пренесе таму е многу, многу голем и може да има катастрофални последици, како резултат на населението кое е во подоцните години и големиот број домови за стари и пензионерски заедници“, изјави денес за Си-Ен-Ен д-р Џини Марацо, директор за заразни болести на Универзитетот во Алабама во Бирмингем.

Флорида им се придружи на другите американските држави: Алабама, Аризона, Калифорнија, Невада, Северна Каролина, Оклахома, Орегон, Јужна Каролина и Тексас, каде што секојдневно се забележуваат рекордни седумдневни просеци на нови случаи на коронавирус, покажа анализата на Си-Ен-Ен на податоците од Универзитетот Џон Хопкинс.

Во Соединетите држави, 23 земји бележат тренд на пораст на нови случаи на коронавирус, а здравствените експерти продолжуваат да ја истакнуваат важноста на преземање мерки на претпазливост за да се намали ширењето на вирусот.

Според Џонатан Рајнер, професор по медицина на универзитетот „Џорџ Вашингтон“, точно е дека пандемијата е сè уште активна во САД како и дека нема враќање во нормала и има тешки работи кои јавноста мора да ги направи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi