Предупредување од научниците: Ќе завршиме како диносаурусите, следува масовно истребување на Земјата

5 август, 2020
ссдфсдф


Во минатото, овие настани беа предизвикани од големи вулкански еруптивни или астероидни удари. Сега Земјата се движи кон друго масовно истребување – и човечката активност е виновна за тоа. „Јас сум научник на земјата и палео-климата и ја истражував поврзаноста помеѓу ефектите на астероидите, вулканите, климатските промени и масовното истребување на видовите“, вели Ендру Гликсон. Моето истражување сугерира дека сегашната стапка на раст на емисиите на јаглерод диоксид е побрза од онаа што ги предизвика двете претходни масовни изумирања, вклучувајќи го и настанот што ги избриша диносаурусите.


Светот во моментот е фокусиран на COVID-19. Но, ризиците по природата од глобалното затоплување направено од човекот – и императивот да се дејствува – остануваат јасни. Многу видови можат да се прилагодат на бавни или дури и умерени промени во животната средина. Но, историјата на Земјата покажува дека екстремните климатски промени можат да предизвикаат истребување на многу видови. На пример, пред околу 66 милиони години, астероидот ја погоди Земјата. Подоцнежните карпи и раширените пожари испуштија огромни количини на јаглерод диоксид во текот на околу 10,000 години. Глобалните температури се зголемија, нивото на морето се зголеми, а океаните станаа кисели. Уништени се околу 80% од видовите, вклучително и диносаурусите. И пред околу 55 милиони години, глобалните температури повторно опаднаа, за повеќе од 100 000 години. Причината за овој настан, познат како термички максимум Палеоцен-Еоцен, не е целосно јасна. Една теорија, позната како хипотеза за „пукање на метан“, тврди дека огромна вулканска ерупција предизвика ненадејно ослободување на метанот од океанските седименти, правејќи ги океаните повеќе кисели и убивајќи многу видови.

Во моментов, атмосферските концентрации на јаглерод диоксид сè уште не се на нивото што се гледа пред 55 милиони и 65 милиони години. Но, огромниот прилив на јаглерод диоксид значи дека климата се менува побрзо отколку што можат да се прилагодат многу растителни и животински видови.

Apokalipsa

Следното масовно уништување на Земјата може да се избегне – ако ги спречиме емисиите на јаглерод диоксид и развиваме и имплементираме технологии за отстранување на јаглерод диоксид од атмосферата. Но, на сегашната траекторија, човечката активност се заканува да направи големи делови на Земјата погодени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris