СЕ ПОРОДИЛА ВО ХЕЛИКОПТЕР! Детето го крстила по местото на раѓање

27 август, 2020
rodila

Кога ги почуствува контракциите, Кристал беше во 35-та недела од бременоста и лекарите проценија дека и е потребна итна помош во болницата која има оддел за неонатологија, но таа се породи во хеликоптер.

Мајката на малото бебе Арон, Кристал Хикс, сигурно ќе мора да ја раскаже приказната за тоа како дошол во светот барем милион пати. Роден е, имено, на околу 18.000 стапки, или на 5.460 метри во воздухот, откако Кристал доби труд и итно требаше да биде префрлен во породилното одделение.

Бидејќи доживеала труд пред пладне на 4 август и била во 35-та недела од бременоста, знаела дека најверојатно ќе мора наскоро да оди во болница, но не мислела дека е навистина итно. Околу  7 или 8 часот попладне, контракциите започнале да се засилуваваат, па нејзината сосетка се јавила во брза помош.

Потоа била пренесена во болница во малото гратче Гленлен во Алјаска, но бидејќи таа болница немаопрема, а лекарите процениле дека е потребен посебен вид нега, тие наскоро повикале медицински тим за евакуација.

Мајката беше натоварена со хеликоптер на 5 август, но по само 20 минути летање, нејзиниот водењак пукна и таа наскоро се породи.

Image may contain: 1 person

– Морав веднаш да се породам. Легнав на грб и едноставно се породив – вели мајката, која во тоа време не беше сигурна како да го нарече своето четврто дете. Но, една братучетка и дала идеја да го именува момчето Небо, по местото на раѓање. Таа му го даде и средното име Арон, за понатаму да го симболизира неговото родно место.

Иако често интервенираат, екипата од тимот на Итна медицинска помош од хеликоптерската служба „LifeMed Алјаска“ не е често во ситуација кога бебињата се раѓаат во текот на летото.

Image may contain: one or more people

Во својата 20-годишна кариера, може да се сети на четири раѓања – изјави за Инсајдер главниот оперативен директор на Алјаска, Стив Хејано. Но, тие секогаш се подготвени: LifeMed лета со опрема, инкубатор што може да го одржи детето живо.

Image may contain: 2 people, outdoor

Скај Арон тежел околу 2,3 килограми кога се родил и првично имал проблеми со респираторниот систем, па затоа тој бил прикачен на апарат за дишење во единицата за неонатална интензивна нега во медицински центар Алјаска, во градот Анхориџ.

Тој беше ослободен по околу две недели, на 22 август, и сега е дома со семејството и добро се развива, пренесува Инсајдер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris