ШОК СНИМКА ОД ГРЦИЈА! Температура 40 степени, плажите преполни со луѓе! Дали КОРОНАТА е минато, или грците премногу се опуштија?

16 мај, 2020
grcija

Атињаните ги преплавија плажите денес бидејќи ова е прв викенд без никакви ограничувања кои беа воведени поради корона вирусот.

Убавото време и високите температури ги измамија Грците во голем број да излегуваат на плажите каде, очигледно, не се почитуваа мерките за социјална дистанца што се уште се препорачуваат заради пандемијата.

Плажата на грчкото езеро Вулагмени, а и плажите на Кавури и Глифади беа полни со млади и семејства со деца, бидејќи температурата во Атина за овој викенд се предвидува дека ќе достигне дури 35 степени.

Колку ли ќе биде преполн следниот викенд, кога метеоролозите во Грција предвидуваат дека ќе биде уште потопло и дека температурата би можела да достигне и до 39-40 степени.