СКАНДАЛ: Ја “СПУКАА” Русија и САД!! Поводот ГОЛЕМ

11 мај, 2020
ссрј

Односите меѓу Русија и САД и онака не се сјајни, а ова може дополнително да ги оптовари.

Во деновите по повод 75-годишнината од победата во Втората светска војна, односите меѓу големите сили не се добри (благо речено), а избувнаа нови искри затоа што Русите го протолкуваа Вашингтон да ја намали улогата на Советскиот Сојуз во победата над нацистичка Германија во 1945 година.

„Ние сме крајно налутени од обидите да се ревидира историјата и да се намали клучниот придонес на нашата земја“, се вели во соопштението на руското Министерство за надворешни работи, повикувајќи се на изјавата на Белата куќа во која се споменуваат само САД и Велика Британија меѓу победниците над нацистите.

Руското Министерство за надворешни работи даде голем број уништени единици на германската армија. Колку беа уништени од Советите, а колку од Американците и Британците.

Ова предизвика револтот во Москва.

„Американските лидери немаа храброст или волја да оддадат почит на неспорната улога на Црвената армија и советскиот народ“, додаде Москва, истакнувајќи го „големиот број жртви што ги поднесе во име на целото човештво“.

Нарекувајќи ги американските изјави „екстремно ниски“, Русија го повика Вашингтон да не го направи повторувањето на 1945 година „нов проблем во билатералните односи во кои веќе има потешкотии“.

Советскиот сојуз направи огромна жртва во војната со Германија. Загинаа околу 27 милиони луѓе, а многу градови беа срамнети со земја.
Вашингтон не е единствениот што ја лути Русија. Тие се особено огорчени од Полјаците и од Украинците, кои исто така го намалуваат придонесот на СССР во Втората светска војна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi