Стотици вируси го чекаат светот во заседа: Тие спиеја милиони години, а заради нашата небрежност, сега се подготвени да земат замав! (ВИДЕО)

7 јули, 2020
Стотици вируси го чекаат светот во заседа: Тие спиеја милиони години, а заради нашата небрежност, сега се подготвени да земат замав! (ВИДЕО)

Научниците предупредуваат на вознемирувачки феномени во Арктикот. Во последните две недели, температурите во Сибир достигнаа рекордни 38 степени Целзиусови, како резултат на невиден топлотен бран, а таму избувнаа големи пожари во исто време, ослободувајќи огромни количини на јаглерод диоксид во атмосферата, што може да укаже на злобниот круг на „пропаѓање на климата“.

И додека научниците за климатски промени размислуваат дали ваквите екстреми означуваат почеток на застрашувачка нова ера на значајни температури на Арктикот, планетата сè уште се мачи од немилосрдна пандемија на коронавирус, пренесува Independent.

Тие стравуваат дека светот би можел да се соочи со нова опасност во овој момент, истовремено прегревање на планетата и многу заразни болести.

Научниците велат дека брзото затоплување на крајниот север на Земјата може да „ослободи“ бројни вируси стари десетици, па дури и стотици илјади години, кои, затрупани длабоко во сибирското тло, веќе подолго време се во хибернација во замрзната состојба.

Поради забрзаното затоплување, Арктикот се затоплува барем двојно побрзо од остатокот на светот, пермафростот се топи таму за прв пат од последното ледено доба, со опасност патогените да се ослободат што современиот човек не го сретнал досега.

„Претпоставката дека бактериите можат да преживеат долго време е дефинитивно прифатена во научните кругови. Останува само прашањето – колку долго? Милион години? 500 000 години? 50 000 години ?, изјави Јан-Мишел Клавер, виролог од универзитетот Аикс-Марсеј, за магазинот Гринпис „Unearthed“.

Тој рече дека „има екстремно квалитетно истражување кое сугерира дека бактериите од длабокиот век можат да се оживеат.

И др Шантал Абергале, вирусолог од истиот универзитет, вели дека е можно да се „оживеат вирусите од старите примероци на пермапрост“. „Таа додаде дека досега, истражувачите успеале успешно да ги активираат античките ДНК вируси, но не многу чувствителни РНК вируси.

РНК вирусите се однесуваат на болести како што се шпанскиот грип и новиот коронавирус кој е одговорен за тековната пандемија, а ДНК вирусите сега ја вклучуваат практично искорената болест на сипаници.

Еднаш во клетката на домаќинот, вирусот ја ослободува својата ДНК или РНК, која ги содржи потребните информации за создавање на нови вирусни честички и ја презема контролата врз некои аспекти на клеточниот метаболизам.

Бактериите претставуваат друга закана за човештвото. На пример, во 2016 година, епидемија на антракс во Западен Сибир уби стадо елени. Кога трупите се стопиле во јуни, болеста зарази 23 лица, при што загина едно лице.

Д-р Клавер предупредува дека опасноста не е само топење на пермафрост, туку и зголемената активност на луѓето и животните во области што биле населени подолго време.

“Ова е рецепт за катастрофа, затоа што тука имате луѓе и „свеж“вирус. И кога вирусите на пермафрост се ослободуваат во природа, што се случува? Тие паѓаат во реките. Тие се изложени на кислород, што е лошо. Тие се изложени на светлина, и исто така е и лошо. Секако, ако не најдат домаќин наскоро, тие нема да живеат долго “.

„Но, ако вирусот дојде во контакт со вистинскиот домаќин, тој ќе се реактивира. Значи, ако некое лице се најде меѓу замрзнатите вируси кои можат да бидат пандемија, тој би можел да се зарази, да го копира вирусот и да започне нова пандемија “, заклучува Клавер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi