15 држави без корона: Оваа епидемија ги заобиколи!

18 април, 2020
Naslovna

Иако ни се чини дека короната е присутна во цел свет, сепак постојат земји кои не се пријавиле за епидемијата Ковид-19.

Тие се Коморос, Кирибати, Лесото, Маршалските Острови, Микронезија, Науру, Северна Кореја, Палау, Самоа, Соломонските острови, Таџикистан, Тонга, Туркменистан, Тувалу и Вануату.  

Пред десетина дена, овој список беше подолг за уште три имиња – Јемен, Јужен Судан и Сао Томе и Прансипе, меѓутоа, во последните денови се регистрирани првите случаи на инфекција на коронарна вирус во овие земји.  

Според Worldometers.info, четворица се заразени во Јужен Судан, колку што има во Сао Томе и Прансипе, а еден случај е пријавен во Јемен.  

Некои експерти се согласуваат дека веројатно некои земји не пријавуваат случаи на вирусна корона, но тоа го прават. Во најголем дел, сите се сомневаат во кредибилитетот на податоците дека во Северна Кореја нема коронарни вируси.   Да потсетиме, Светската здравствена организација прогласи пандемија на вирус на 11 март. Првиот случај на „Ковид-19“ се појави во кинескиот град Вухан во декември 2019 година.   За само три месеци, вирусот се шири ширум светот, а досега е пријавен во 210 земји и територии.