Бил Гејтс се огласи против противниците на носењето маски и предвиде што нѐ чека на есен

1 јули, 2020
bil

Американскиот милијардер и филантроп Бил Гејтс неодамна изјави дека Соединетите држави не се приближува кон крајот на борбата против коронавирусниот вирус што предизвикува COVID-19.

Тој е убеден дека на есен ќе има втор бран на ширење на вирусот, затоа што многу луѓе сега одбиваат да носат маска и да ги следат правилата за физичка дистанца.

Во октомври и ноември, додаде тој, подобар здравствен третман нема да биде доволен, што во моментов помага да се намали бројот на смртни случаи, но построги мерки на ограничување ќе бидат неопходни доколку Американците не бидат дисциплинирани веднаш.

Коосновачот на „Microsoft“ со децении го финансира развојот на вакцини за сузбивање на разни болести, и предупреди за можноста за пандемија за време на TED Talk во 2015 година.

Гејтс е разочаран што владата на претседателот Доналд Трамп не презела водечката улога во борбата против вирусот, како дома, така и во странство, иако може и треба да го стори тоа како светска суперсила.

Како резултат, ситуацијата во САД и во светот е полоша отколку што очекуваше. Тој предупреди дека премногу малку се прави за да се најдат лица кои биле во контакт со заразените и да ги почитуваат мерките за изолација.

Покрај тоа, постојат политички групи кои активно се спротивставуваат на носењето заштитни маски. Во еден момент, дури и гувернерот на американската сојузна држава Северна Дакота, Суглас Бургум, член на Републиканската партија, мораше да реагира јавно за да ги замоли луѓето да престанат да го асоцираат носењето заштитни маски со политичките партии и идеологии.

– Во моментов сите имаме потопло време во борбата против коронавирусот, но тоа нема да трае вечно – нагласи Гејтс. Кога ќе пристигне есент, а со тоаи пониски температури може да има многу проблеми.

Тој верува дека решението за проблемот ќе биде вакцина и се надева дека ќе бидат достапни повеќе од една и дека ќе биде масовно произведена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi