Целиот остров е во карантин! Некогаш беше туристички рај, сега е жариште на корона! Сè е празно, ништо не работи

12 април, 2020
puket

Со 170 потврдени случаи на Ковид-19, овој остров, дом на 400.000 жители, има најголема стапка на заразени од сите 77 провинции во Тајланд.

Затоа владата ги заостри рестрикциите, така што Пукет е првата тајландска провинција што воведува целосен карантин во сите области. Меѓународниот аеродром Пукет сега е затворен за комерцијални летови до 30. април, а пристаништата што се отворени само за испорака на неопходна стока.

Сите плажи се затворени на неодредено време, како и ресторани, барови и продавници за прехрамбени намирници.

Секој на островот, според одлука на владата, со напуштање на домот треба да носи маска, а полицискиот час е на сила од 10 часот до 4 часот наутро.

Менаџерот на консултантската фирма C9 Hotelworks, Бил Барнет, вели дека околу 80% од сите хотели на островот се затворени, наведувајќи дека Пукет има 88.000 хотелски соби.„Бев тука за време на цунамито и епидемијата САРС, но ова никогаш не се случило“, рече тој никогаш не било случај“, изјавил тој за CNN Travel.