Дури третина од населението верува во теории на заговор! Дали сте меѓу нив…?!

7 август, 2020
Annotation 2020-08-06 235204

Во Австрија, во времето на коронавирусот, значителен дел од населението отворени разни теории на заговор.

Дури 31% од Австријците веруваат во теории на заговор во врска со коронавирусот, според истражувањето на Институтот за пазар.

Тие веруваат дека нешто сосема друго стои зад мерките против коронавирусот.

Покрај тој број, 27 проценти од нив не се сигурни во што да веруваат, а 41% од нив се сомневаат во позадината на мерките и сметаат дека се на место.

Забележително е дека најподложни на теориите на заговор се младите, како и поддржувачите на опозициските партии, пред се десничарската партија, но и граѓанските опции како што се Неос и Социјалдемократската партија (СПО).

Што се однесува до последиците од пандемијата, оние што веруваат во теории на заговор се повеќе песимистички од другите и сметаат дека здравствените и економските последици се сериозни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris