Два мурала во чест на убиениот Џорџ Флојд, го обележаа ова утро во САД!

3 јуни, 2020
gf

Се појави фреска на местото каде беше убиен Џорџ Флојд: Уште една насликана на ѕидовите на руинираниот Идлиб / Изникна мурал на местото каде беше убиен Џорџ Флојд: Уште еден насликан и на ѕидовите на руинираниот Идлиб

На муралите се наоѓаат зборовите: “НЕ МОЖАМ ДА ДИШАМ”

Ден по смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис, уметниците Ксена Голдман, Кадекс Херера и Грета Мејлејн започнаа да сликаат мурал на местото каде што беше убиен Флојд. Мурал со ликот на овој Афроамериканец е исцртан дури и во Идлиб во далечната Сирија.

Во центарот на градот сега има графит широк шест метри и висок два метри. Покрај името на Флојд, на неа се напишани имињата на сите Афроамериканци убиени од полицијата.

На дното се последните зборови на Џорџ Флојд: „Не можам да дишам“.

Сликата на овој Американец се појави и на sидовите на уништениот сириски град Идлиб.

Сирискиот уметник Азиз Есмер (36) од Идлиб е познат по своите дела на ѕидовите на куќите во Идлиб кои беа уништени за време на бомбардирањето.

Овој пат, Есмер реши да му оддаде почит на жртвата Флојд и му посвети мурал на Идлиб.

Покрај ликот на Флојд, испишани се и пораките „Не можам да дишам“ и „Стоп за расизмот“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi